Wciąż masz Windowsa XP? Zostało ci jeszcze 365 dni na zmianę Drukuj

Dodany przez: Redakcja   
Poniedziałek, 08 Kwiecień 2013 17:43
Wciąż masz Windowsa XP? Zostało ci jeszcze 365 dni na zmianęJuż 8 kwietnia 2014 roku Microsoft oficjalnie zakręci kurek ze wsparciem dla Windowsa XP oraz pakietu Office 2003. Nie oznacza to oczywiście, że programy przestaną działać. Po prostu nie będą już rozwijane...
Brzmi jakby miało to w ogóle miejsce w perspektywie ostatnich kilku lat. Prawdą jest jednak, że Windows XP wszedł przebojem na komputery klasy PC. W 2001 roku użytkowników przyzwyczajonych do szaro-błękitnych okien i od czasu do czasu wyskakujących na chwilkę do DOSa szokowała namacalna plastyczność i graficzność nowego systemu.
 
Oczywiście był "słabszy niż wersja Windows 2000". W każdym razie, tak mówili sceptycy w okresie przejściowym. Z pewnością jednak bił na głowę wersję ME.

Microsoft już wielokrotnie zapowiadał wstrzymanie wsparcia dla XP-ka. Ostatecznie jednak klamka ma zapaść dokładnie za rok - 8 kwietnia 2014 roku. Wtedy właśnie amerykańskiego giganta przestaną interesować użytkownicy, którzy nadal mają zamiar korzystać z systemu Windows XP z dodatkiem SP3. To samo dotyczy pakietu Office 2003.

Dlaczego? Przecież mój system jest jeszcze sprawny?

Microsoft już jakiś czas temu przyjął, że będzie udzielał wsparcia swoim produktom "tylko" przez dekadę od ich wprowadzenia na rynek. Przy czym okres ten liczony jest dla każdego SP oddzielnie. Według tego planu pierwsza wersja XP-ka została odłączona od macierzy jeszcze w 2001 roku itd. Idąc tym tokiem na dodatek SP3 przyjdzie kolej w 2014 roku właśnie.

Co to dla mnie oznacza?

O ile nie jesteś firmą, która chce aby system Windows i pakiet Office współpracował bez problemów z innymi, nowszymi aplikacjami - to zupełnie nic. Po 8 kwietnia 2014 roku po prostu przestaną się pojawiać monity o aktualizację Okienek. Z informacji Microsoftu wynika, że:
To znaczy, że należy zacząć działać. Po 8 kwietnia 2014 r. nie będą udostępniane nowe aktualizacje zabezpieczeń, inne poprawki, płatne i bezpłatne opcje wsparcia technicznego oraz aktualizacje zawartości technicznej.

Firmom Microsoft zaleca rychłą migrację na nowszą wersję systemu. Według danych firmy bowiem, przeciętny okres przejścia z jednej na drugą platformę, włącznie z testowaniem działania korporacyjnych aplikacji wynosi od 18 do 32 miesięcy... czyli długo.
 

Źródło: technologie.gazeta.pl

Tagi: Microsoft | Office 2013 | system operacyjny | windows XP

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."