Szef Microsoftu Steve Ballmer przejdzie na emeryturę Drukuj

Dodany przez: Redakcja   
Piątek, 23 Sierpień 2013 16:26
Szef Microsoftu Steve Ballmer przejdzie na emeryturęSteve Ballmer, szef jednej z największych i najważniejszych spółek technologicznych świata ogłosił, że w ciągu najbliższego roku odejdzie na emeryturę. Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi go na stanowisku prezesa Microsoftu.
Na blogu Microsoftu pojawiło się oświadczenie, że dotychczasowy szef firmy odejdzie na emeryturę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Sam Ballmer tłumaczy tam: "Chyba nie ma idealnych momentów na tego typu informacje, ale ten jest właściwy".
 

Z wpisu nie dowiadujemy się jednak, jaka jest konkretna przyczyna odejścia.

Ballmer kierował Microsoftem przez 13 lat. W tym czasie zmienił się cały rynek urządzeń elektronicznych. Pojawiły się smartfony i tablety, a komputery stopniowo zaczęły tracić na znaczeniu. Można więc przypuszczać, że decyzja Ballmera związana jest trudną sytuacją Microsoftu na obecnym rynku. Windows 8 który miał premierę pod koniec października 2012 roku nie budzi specjalnie entuzjazmu użytkowników, a jego mobilny system operacyjny Windows Phone wciąż nie może się wybić poza kilka procent udziału w rynku.

Głosy o tym, że Steve Ballmer nie odnajduje się w nowej, bardziej mobilnej rzeczywistości, krążyły już od dłuższego czasu. Na blogu Microsoftu Ballmer tłumaczy:
"Pierwotnie sądziłem, że odejdę gdy Microsoft będzie w połowie procesu transformacji na firmę skupioną na urządzeniach i usługach. Potrzebujemy szefa, który będzie z nami dłużej już po transformacji."  w mailu wysłanym do pracowników wyznaje, że "to dla mnie bardzo emocjonalna i trudna decyzja. Podjąłem ją jednak ze względu na dobro firmy, którą kocham."

Nowy szef Microsoftu zostanie wybrany przez specjalny komitet złożony z członków zarządu Microsoftu (z Billem Gates'em włącznie)  w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Rozważani będą kandydaci zarówno z wewnątrz firmy jak i spoza Microsoftu.
 

Jeszcze rok temu naturalnym następcą Ballmera wydawałby się Steven Sinofsky, uważany w Microsofcie za drugiego w hierarchii za szefem firmy. Sinofsky odpowiedzialny był za oddział Windows, czyli rozwijał najważniejszy dla Microsoftu produkt. Jednak 3 tygodnie po premierze Windows 8 odszedł z koncernu.

Jeszcze na początki lipca Steve Ballmer w liście do pracowników Microsoftu pisał o planowanych szeroko zakrojonych zmianach w firmie, jednolitej strategii dla różnych urządzeń, innej organizacji wewnątrz Microsoftu. Nic więc dziwnego, że dziś wszyscy zadają sobie pytanie, czy Steve Ballmer faktycznie sam postanowił o odejściu na emeryturę, czy może raczej decyzja ta została mu mniej lub bardziej zdecydowanie narzucona.

Zaraz po ogłoszeniu wiadomości akcje Microsoftu wzrosły o 7,5%.
 
Źródło: technologie.gazeta.pl

Tagi: Microsoft | smartfon | Steve Ballmer | tablet | technologie

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."