Pierwsza cyfrowa biblioteka Drukuj

Dodany przez: Redakcja   
Poniedziałek, 06 Styczeń 2014 16:24
Pierwsza cyfrowa bibliotekaW San Antonio, w stanie Teksas, władze miasta otworzyły bibliotekę, w której jej klienci nie zobaczą na półkach ani jednej książki. Wszystko odbywa się całkowicie cyfrowo.
BiblioTech to pierwsza na świecie, 100-procentowo cyfrowa biblioteka publiczna. W gmachu wartym 2,3 miliona dolarów nie znajdziemy jednak ani jednej książki do wypożyczenia. Nie brakuje tam jednak komputerów, tabletów i czytników e-booków. BiblioTech wyglądem przypomina nieco sklep Apple Store. Bibliotekarze ubrani są w „tematyczne” koszulki i bluzy, a w środku znajdziemy komputery iMac i iPady.
Dzięki całkowitej cyfryzacji biblioteki, udało się zaoszczędzić pieniądze na powierzchni wymaganej przez klasyczne instytucje tego typu. Nie było też potrzeby wzmacniania podłóg, by te mogły utrzymać ciężar dziesiątek półek z książkami. Dla porównania, budowana obecnie w Teksasie biblioteka mająca zawierać podobnej objętości księgozbiór, ale w klasycznym wydaniu, kosztować będzie… 120 milionów dolarów.
 
Osoby korzystające z BiblioTech mają wolny dostęp do wszystkich urządzeń komputerowych w bibliotece. Mogą wypożyczyć na czytnik e-booków do pięciu książek równocześnie. Jak dotąd, biblioteka nie odnotowała żadnych kradzieży, czytelnicy dobrowolnie odnoszą wypożyczone czytniki.
 
 
 
Źródło: chip.pl

Tagi: cyfrowa biblioteka | e-book | iPad | komputer | tablet

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."