Naukowcy osiągnęli bezprzewodowy transfer 1 Tb/s Drukuj

Sobota, 28 Luty 2015 17:04

Naukowcy osiągnęli bezprzewodowy transfer 1 Tb/sMimo że łączność 4G jeszcze się dobrze nie zadomowiła na rynku, naukowcy już pracują nad następcą tej technologii. Siecią 5G zainteresowała się już Japonia, Finlandia i Unia Europejska, a teraz do tego grona dołączyli naukowcy z angielskiego uniwersytetu Surrey, którzy we współpracy z kilkoma firmami z branży przeprowadzili własne testy i uzyskali bezprzewodową transmisję danych o prędkości 1 Tb/s. Dotychczas taki transfer oferowały jedynie światłowody.

Wynik ten oczywiście został uzyskany w ściśle kontrolowanym środowisku i przy użyciu specjalnego sprzętu, a bezprzewodowa transmisja miała zasięg jedynie 100 metrów. Mimo to osiągnięcie transferu rzędu 1 Tb/s (około 128 GB/s) jest warte odnotowania, ponieważ oznacza, że prace idą w dobrym kierunku. Jak podają naukowcy, ukończenia badań i upowszechnienia sieci 5G możemy spodziewać się w 2020 roku. Jeżeli zapowiedzi okażą się prawdą, nowa technologia będzie sporym krokiem w rozwoju łączności bezprzewodowej, ponieważ obecnie dostępne 4G LTE pozwala na transmisję o maksymalnej prędkości 300 Mb/s, czyli kilka tysięcy razy wolniejszą niż w przypadku opracowywanego standardu.

 

 

Aby bardziej uzmysłowić jak duża jest to prędkość, naukowcy podają, że pozwoliłaby ona na pobranie stu filmów w 3 sekundy. Mimo to nie należy spodziewać się, że takie same możliwości będzie miała komercyjna wersja tego rozwiązania, ale na pewno bezprzewodowa transmisja danych znacznie przyspieszy. Oczywiście na większych transferach możliwości 5G się nie kończą, bo naukowcy starają się również żeby sieć ta była bardziej energooszczędna od poprzednika. Rzecz jasna wszystkie te doniesienia należy traktować jako pieśń przyszłości, bo póki co, na rynku jest niewiele urządzeń, które poradziłyby sobie z obsługą połączeń o takiej prędkości.

Źródło: Pclab.pl

Tagi: sieć bezprzewodowa | technologie | transfer | transmisja danych

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."