Wyróżnione programy w softpage.pl

NAJCZĘŚCIEJ POBIERANE

Sterownik do kamery internetowej Creative Live! Cam Vista IM (... Creative Live! Cam Vista IM (VF0260) 
[17911] 
Sterownik do kamery internetowej Creative Live! Cam Vista IM (...
DWG TrueConvert to bezpłatny program, służący do konwertow... DWG TrueConvert 2010 
[8016] 
DWG TrueConvert to bezpłatny program, służący do konwertow...
Sterownik do kamery internetowej Creative Live! Cam Vista IM (... Creative Live! Cam Vista IM (VF0420) 
[4643] 
Sterownik do kamery internetowej Creative Live! Cam Vista IM (...
Gadu Gadu to najpopularniejszy polski komunikator internetowy ... Nowe Gadu-Gadu 8.0 build 10102 
[4391] 
Gadu Gadu to najpopularniejszy polski komunikator internetowy ...
Bardzo popularny program P2P BearShare 10.0.0.119267 
[3982] 
Bardzo popularny program P2P
Sterownik do głośników Creative Inspire T6100. Pobierz go z... Creative Inspire T6100 
[3930] 
Sterownik do głośników Creative Inspire T6100. Pobierz go z...
Jeden z najlepszych na rynku programów graficznych Photoshop CS4 
[3782] 
Jeden z najlepszych na rynku programów graficznych
 Ares Galaxy to darmowy program do pobierania plików na licen... Ares Galaxy 2.1.8.3042 
[3560] 
Ares Galaxy to darmowy program do pobierania plików na licen...
Programy, Gry, Sterowniki, Dobre programy
Groźny rootkit powraca i atakuje polskich użytkowników Drukuj Email
Dodany przez: Softpage   
Piątek, 16 Kwiecień 2010 12:25
Groźny rootkit powraca i atakuje polskich użytkowników Mimo, że w Polsce najczęściej atakującym zagrożeniem marca była rodzina koni trojańskich wykradających loginy i hasła do gier sieciowych, analitycy zagrożeń firmy ESET zwracają uwagę na inny złośliwy program - rootkit Win32/Rustock. W ostatnim czasie na terenie Polski notowana jest zwiększona liczba infekcji tym zagrożeniem, które potrafi przyprawić o solidny ból głowy nie tylko początkującego użytkownika, ale nawet administratora sieci firmowej.

ESET przypomina, że Rustock to typowy rootkit, który znany jest specjalistom ds. bezpieczeństwa IT od kilku lat. W ostatnim miesiącu zagrożenie to zainfekowało wiele polskich komputerów. W zależności od wersji Rustock stosuje różne metody ukrywania swojej obecności w systemie. Korzystając ze skutecznego maskowania rootkit potrafi zataić przed użytkownikiem fakt, że jego komputer został wcielony do armii komputerów zombie rozsyłających ogromną ilość niechcianej korespondencji, czyli tzw. spamu. Dodatkowo Rustock pełni rolę tzw. backdoora, umożliwiając przedostawanie się do zainfekowanego systemu kolejnych groźnych aplikacji.

Analitycy zagrożeń z firmy ESET zwracają uwagę, że o tym, że komputer padł ofiarą Rustocka użytkownik zwykle w ogóle nie wie. Na ślad tego zagrożenia doświadczonych posiadaczy komputerów może naprowadzić wyższe niż zwykle zużycie zasobów systemowych oraz sieci, wykorzystywanej przez Rustocka do rozsyłania spamu. Kontrola programem antywirusowym rozwiewa wszelkie wątpliwości lokalizując rootkita w ... pamięci operacyjnej, skąd usunąć go nie jest wcale łatwo. Zdarza się nawet, że rozległe infekcje można wyleczyć jedynie posiłkując się płytą ratunkową utworzoną wcześniej przy pomocy swojego programu antywirusowego.

Jak zapobiec ewentualnej infekcji tym groźnym rootkitem? Specjaliści z firmy ESET radzą, aby nie odwiedzać stron internetowych zawierających nielegalne kopie oprogramowania, pliki muzyczne czy też filmy. To właśnie tam można znaleźć Rustocka najczęściej. Przyda się również aktualizacja systemu operacyjnego oraz solidne zabezpieczenie w postaci programu antywirusowego lub pakietu bezpieczeństwa, koniecznie z aktualną bazą sygnatur oraz ochroną proaktywną.

Według laboratoriów antywirusowych firmy ESET Rustock nie był jednak przyczyną największej liczby infekcji notowanych wśród polskich użytkowników w marcu bieżącego roku. Tutaj liderem pozostają rodziny zagrożeń INF/Autorun - infekująca za pośrednictwem plików autostartu (10,89% wszystkich wykrytych infekcji) oraz PSW/OnLineGames - atakująca graczy sieciówek (6,71% wszystkich wykrytych infekcji). Tuż za nimi uplasował się robak internetowy Conficker, wykorzystujący załataną już dawno lukę w systemach operacyjnych Windows (5,61 % wszystkich wykrytych infekcji). Dalsze pozycje zajęły Win32/Pacex (2,48% wszystkich wykrytych infekcji), który służy koniom trojańskim do maskowania ich obecności na dysku twardym zainfekowanej maszyny oraz robak Win32/Agent (2,20% wszystkich wykrytych infekcji) potrafiący wykradać dane użytkownika.

Światowa lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net, innowacyjnej technologii zbierania próbek wirusów od ponad 140 milionów użytkowników na całym świecie. Gromadzone w ten sposób informacje poddawane są analizie statystycznej w laboratoriach ESET tworząc najbardziej kompleksowy wśród istniejących raportów o zagrożeniach obecnych w sieci. Każdego dnia dzięki ThreatSense.Net analizowane jest ponad 100 tysięcy próbek różnego rodzaju zagrożeń.

Bezpłatne wersje testowe programu antywirusowego ESET NOD32 Antivirus oraz pakietu bezpieczeństwa ESET Smart Security można pobrać z naszej strony wybierając zakładkę Pobierz, a następnie Pobierz darmowe wersje testowe.
 
Źródło: ESET

Dodaj do:

Wykop    Digg    reddit    Gwar    Facebook    Deli.cio.us

Tagi: atak | bezpieczeństwo | ESET | NOD32 | rootkit | Rustock

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

UPDATE

Kliknij w logo, aby przejść do aktualizacji oprogramowania:

Aktualizacja Windows
Aktualizacja Office
Aktualizacje MAC OS
Aktualizacja Java
English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish
Liczba programów : 9493
Liczba artykułów : 862
Liczba poradników : 301
Liczba terminów IT : 407
Osób online: 236 gości